Polska Szkoła Dokształcająca w Lakewood

Strona Główna
English Page
Informacja o Patronie
Rozkład zajęć
Nauczyciele
Klasy
Komitet Rodzicielski
Informacje dla Rodziców
Biblioteka
Zajęcia Pozalekcyjne
Zdjęcia i Artykuły
Zabawy Szkolne
Konkursy
Gry i Zabawy
Wycieczki
Hymn Polski
Kontakty


Informacje dla Rodziców

Regulaminy   |   Deklaracje   |   Dyżury   |   Wiadomości


Wiadomości

2003 - 2004   |   2004 - 2005   |   2005 - 2006   |   2006 - 2007   |   2007 - 2008   |   2008 - 2009   |   2009 - 2010

2010 - 2011   |   2011 - 2012   |   2012 - 2013   |   2013 - 2014   |   2014 - 2015   |   2015 - 2016   |  

2016 - 2017   |   2017 - 2018   |  


Wiadomości z 2009 - 2010

październik 2009   |   styczeń 2010   |   maj 2010
Wiadomości Szkolne
(styczeń 2010)
Grono Pedagogiczne i Komitet Rodzicielski
Polskiej Szkoły Dokształcającej
W Lakewood , New Jersey


Styczeń 2010

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Maki"

      Przesyłam krótką informację o zajęciach zespołu – otóż odbywać się będą według rozkładu już podanego tzn. w czwartki grupa młodsza ,w soboty grupa dziewcząt i par. O wszystkich zmianach będziemy powiadamiać. Dołączam wykaz imprez orientacyjny, bo nie wszyskie jeszcze są potwierdzone.

ORIENTACYJNY PLAN WYSTĘPÓW DZIECIĘCEGO ZESPOŁU MAKI


6 II 2010              Woodbridge, NJ, Dom Opieki Sióstr
Spotykamy się o 1:30 p.m.; adres: St. Joseph  Senior Home, 1 St. Joseph Terrace, Woodbridge, NJ, 07095
14 II 2010            Rockville, Ct- pożegnanie o. Krzysztofa Wieliczko
20 II 2010            kościół św. Szczepana, Perth Amboy, występ dla woluntariuszy
28 III 2010           Centrum Polsko-Słowiańskie, Greenpoint, NY
11 IV 2010                    Stockbridge, Ma
26 VI 2010                    Waszyngton, DC
Sierpień               obóz w Amerykańskiej Częstochowie, Doylestown, Pa
4, 5 IX 2010         Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie, Doylestown, Pa
12 IX 2010           piknik w Cherry Hill.
 
Szczegóły dotyczące poszczególnych występów będą podawane na bieżąco

Krystyna Olszewski
Kółko Teatralne

      Po światecznej przerwie odbyło się kolejne spotkanie kółka teatralnego. W starym roku , podczas zabawy andrzejkowej udało się nam przedstawić dwa skecze, czyli krótkie scenki pełne humoru inni uczniowie prezentowali swoje  możliwości  w "Talent Show", w którym wystapili:J.Stasik(pianino), A.Juzwiak(flet), A.Muzyk (stuczki magiczne), A.Kwiatek, D.Rybałtowski,A.Barton, C.Dąbrowski, J.Fronc(taniec hip-hop). .Doskonała charakteryzacja i gra aktorów wzbudziły duże brawa.W przedświątecznej atmosferze spotkaliśmy się z młodszymi kolegami z teatrzyku składając sobie bożonarodzeniowe życzenia i wręczając prezenty. Obecnie pracujemy nad krótkim programem artystycznym na zbliżającą się zabawę karnawałową ( szczegółów nie zdradzamy, przekonacie sie sami). Rozpoczęliśmy też przygotowania do planowanej Drogi Krzyżowej, z tej okazji zapraszamy wszystkich  chętnych  do pomocy na próby. Planowane zajęcia będą miały miejsce :22 lutego, 1,8,15 marca 2010r.

Anna MachałaTeatrzyk Kukiełkowy

      22 stycznia 2010 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uroczystość ta na stałe już zagościła w kalendarzu imprez szkolnych. Dzieci z teatrzyku kukiełkowego  “Fantazja” przedstawiły program artystyczny składający się z: wierszy, piosenek i inscenizacji pod tytułem “ Magiczne prezenty dla Babci i Dziadka” oraz z udziałem klasy V “Rzepkę”. Babcie i dziadkowie podziwiali swoje wnuczęta w solowych i zespołowych występach. Wspólnie z wnuczętami uczestniczyli w przygotowanych konkursach i zabawach. Poprzez organizowanie takich uroczystości dzieci mają okazję odwzajemnić się dziadkom za ich: dobroć, miłość, cierpliwość i wyrozumiałość. Szczególne podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości dla dzieci z teatrzyku kukiełkowego “Fantazja”, uczniów klasy V  oraz uczennicy klasy IV naszej szkoły. Obecnie dzieci pracują nad przygotowaniem przedstawienia na Dzień Matki. .

Agnieszka Stolarczyk i Dariusz StasikBiałe Jasełka

      Dzień 19 grudnia, 2009 w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood był bardzo niecodzienny, i to nie tylko dlatego, że właśnie tego dnia miały odbyć się Jasełka… Od samego rana bielutkie płatki śniegu spadały na ziemie. Najpierw powoli i niewiele, a potem więcej i więcej. Kiedy pierwsi nauczyciele i rodzice przybyli do budynku szkoly Holy Family sypało już na dobre. Pomimo chłodu i sypiącego śniegu w środku witała gości miła, ciepła i rodzinna atmosfera. Około 5:30 pogasły światła i tylko jeden duży, pięknie oświetlony napis rzucał się wszystkim w oczy
     “ I na twoich drogach Bóg szuka domu “
Te słowa to myśl przewodnia tegorocznych Jasełek wyreżyserowanych przez Barbarę Dabrowski i Iwonę Delikat- nauczycielki tutejszej szkoły. Oprawę Jasełek współtworzyli;
akompaniament – o. Wojciech Kusek,
akustyka - Andrzej Citkowicz.
Świąteczne przedstawienie rozpoczęła dyrektor szkoły Katarzyna Pawka . Przy dźwiękach muzyki na scenę zaczęli wychodzić pierwsi aktorzy, aniołki- uczniowie kl IV i współcześni ludzie - uczniowie gimnazjum. Zobaczyliśmy zabieganie i pośpiech współczesnego człowieka i ciągłe szukanie Boga. Aniołowie wołali:
      ,,Zatrzymajcie się ludzie na chwile,
      Zatrzymajcie się w biegu szalonym
      Posłuchajcie- Dziecina gdzieś kwili.
      Lecz ten głos wrzawą świata stłumiony…”
Scenę zakończyły narodziny Maleńkiej Miłości i zapewnienie, że tam gdzie w ludzkim sercu rodzi się dobro, tam rodzi się Bóg. W scenie II uczniowie kl VII, VIII i 3 latki przedstawiły nam szkolną szopkę i rozterki pewnego ucznia, którego raz diabeł kusi, raz anioł nawraca… Jeżeli uczeń wybiera dobro, to w jego sercu rodzi się Bóg i chce mu się tańczyć, tak jak 3 latkom z naszego przedszkola, przebranym za księżniczki i królów. W następnej scenie wraz z kl VI przenieśliśmy się do miasteczka Nazaret gdzie dwa tysiące lat temu przeczysta panienka powiedziała: ,,Oto ja służebnica pańska, niech mi się stanie według twego słowa…” Razem z Maryją i Józefem szukaliśmy schronienia i przygotowaliśmy nasze drzwi i nasze serca na przyjście Pana. W następnej scenie siedząc przy ognisku z pasterzami i pasterkami /uczniami kl II I III/ usłyszeliśmy Dobrą Nowinę i pośpieszyliśmy przywitać Pana. W scenie V do Nowonarodzonej Dzieciny przybyło wielu gości. Chóry anielskie- uczniowie kl I ukołysali Dziecinę do snu. Z dalekich krain przybyli Trzej Królowie- uczniowie kl V. Dzieci- uczniowie kl 0 prosiły Jezuska, by został ich braciszkiem, składając zapewnienia, że podzielą się wszystkim: klockami lego, każdą zabawką a nawet mamą i tata. Lalki i pajacyki - 4 latki z naszego przedszkola wyśpiewały nam co robił Jezus gdy był malutki. Zespół Pieśni i Tańca "Maki" ucieszył oczki Jezuska i całej widowni tańcem góralskim. Potem przywitaliśmy grupę kolędników z polskiej szkoły. Przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli złożyli dary ze wspólnej szkolnej pracy. Świąteczne przedstawienie na scenie zakończyły słowa- -życzenia, które wypowiedziała Maryja (Monica Bielski - kl VI)
      ,,Aby spokój i pokój ogarnął serca nasze
      I nastrój świąteczny zagościł w nim także.
      Byśmy mogli w ten cichy wieczór wziąć opłatek biały
      Serdecznie go przełamać z kimś bliskim, kochanym
      I daru miłości też życzymy sobie wzajem
      Bo ci są tylko szczęśliwi, którzy dar ten znają
      Niech przy żywicznym zapachu strojnej choinki
      Upłyną piękne chwile polskiej Wigilii
      Ze wspólnie śpiewaną kolędą, upragnionym gościem przy stole
      W kochającym , rodzinnym kole.
i Józefa ( Mateusz Solarz, kl VI)
     “Bóg się rodzi - podaruj uśmiech światu
      Bóg się rodzi - przebacz twemu bratu
      Bóg się rodzi - zapomnij wszystkie złości
      Bóg się rodzi - zrób miejsce dla Miłości.”
To jednak nie był jeszcze koniec uroczystości. Ksiądz Marian Kokorzycki pobłogosławił opłatek, z którym dzieci poszły do rodziców, nauczyciele do uczniów i wszyscy do wszystkich, by życzyć sobie “Wesołych Świąt“. Na sali obok czekały świąteczne stoły i pyszne potrawy wigilijne przygotowane przez rodziców. Dźwięk dzwonków zapowiedział szczególnego gościa - św. Mikołaja, który przybył z workiem pełnym prezentów.  

     W środku było jak w bajce… a na zewnątrz dalej sypało. Kiedy widać było jak w trudnej sytuacji wszyscy sobie wzajemnie pomagają i troszczą o siebie, to dowodziło, że słowa nie pozostały tylko słowami, a Maleńka Miłość jest wśród nas. Gdyby ktoś obcy popatrzył na nas z boku pomyślałby, że to lekkomyślność …My wiemy, że to nie lekkomyślność tylko wielkie umiłowanie tradycji i piastowanie z czcią tego, co polskie.

     Białe Jasełka, które przyniosły wiele emocji i przeżyć pozostaną na długo w pamięci. To niezapomniane chwile dla każdego, kto spędził ten wieczór razem z naszą, polską szkołą. Wam wszystkim serdecznie za to dziękujemy.

Barbara Dabrowski
nauczycielka kl 0